Proiectul „Ziua copiilor" la Parohia Dăești I

2 Iunie / Social

Cu binecuvantarea, Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 3 iunie, Parohia Dăești I din Protopopiatul Călimănești a desfășurat Proiectul „Ziua copiilor".

Evenimentul l-a avut ca oaspete pe domnul opincar Alexandru Ilinca și a debutat cu intonarea imnului pascal, „Hristos a inviat!", după care părintele paroh Ioan Eugen a susținut o cateheză despre semnificația și istoricul zilei internaționale a copilului, subliniind faptul că: „pentru prima dată Ziua Copilului a fost sărbătorită la 1 iunie 1925, în urma Conferinței Internaționale de la Geneva și de atunci în fiecare an este celebrată pentru a promova bunăstarea și fericirea copiilor”.
În continuare domnul Alexandru Ilinca le-a prezentat copiilor meșteșugul fauritului de opinci și căciuli, apoi a urmat o agapă la care au luat parte toți cei prezenți, iar la final fiecare copil a primit o brățară din piele, lucrată manual.