Proiectul „Ziua copilului din comună" la Parohia Ușurei

2 Iunie / Social

Sâmbătă, 1 iunie, comunitatea Parohiei Ușurei a fost învăluită într-o atmosferă plină de bucurie și entuziasm, întrucât a avut loc cea de-a doua ediție a evenimentului „Ziua copilului din comună". Proiectul desfășurat în tinda bisericii parohiale a adunat un număr de peste 130 de copii, cu vârste cuprinse între 2 și 14 ani, alături de familiile lor și de numeroși voluntari.

Această zi specială a fost marcată de o serie de activități și distracții menite să aducă zâmbete pe fețele celor mici. Programul a inclus momente de rugăciune și reflectare, activități recreative precum întreceri și salturi cu sacul, ghicitori și dansuri, dar și momente educative și creative, cum ar fi pictatul icoanelor, desenatul pe fișe și confecționatul păpușilor. Atmosfera a fost întreținută de animatorii costumați în personajele Minnie și Mickey, care au adus un plus de veselie și energie evenimentului.
Astfel, „Ziua copilului din comună" s-a dovedit a fi nu doar o ocazie de distracție și bucurie pentru cei mici, ci și un prilej de comuniune și solidaritate între membrii comunității locale.