Proiectul „Copilăria, început al desăvârșirii omului" la Parohia Valea Bisericii-Orlești

2 Iunie / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Valea Bisericii-Orlești, din cadrul Protoieriei Drăgășani a desfășurat în zilele de 1 și 2 iunie proiectul „Copilăria, început al desăvârșirii omului".

Grupul catehetic, coordonat de părintele paroh, Luca-Georgian Sîia s-a reunit în zilele de 1 și 2 iunie la biserica parohială, unde au participat la Sfânta Liturghie și s-au împărtășit cu Sfintele Taine.
A urmat apoi un rezumat al activităților, arătate în cuvântul de cateheză al părintelui, în fotografii și filmulețe adunate pe parcursul lunilor decembrie 2023 - mai 2024, în cadrul cărora, elevi ai Școlii Gimnaziale Orlești și tineri ai parohiei au desfășurat proiecte culturale și filantropice în biserică, la școală, la căminul cultural sătesc, cât și la casele credincioșilor.
La sfârșitul activităților, copiii au luat parte la agapa organizată la Centrul social-catehetic parohial.
Copilăria este o stare deosebită. Nu degeaba ne este dată. Este candoare, este devenire, este drum spre desăvârşire. Hristos arată că dobândirea sfinţeniei este legată de copilărie: De nu vă veţi întoarce şi nu veţi fi precum pruncii, nu veţi intra în împărăţia cerurilor. Așasdar adulții nu devin sfinţi, dacă nu vor fi precum copiii.
Prin toată implicarea voastră, dragi copii, voi adeveriți cuvântul că tinerii sunt prezentul activ și creativ al  Bisericii!"
, a subliniat părintele Luca-Georgian Sîia în cuvântul său catehetic.