Parohia Berbeşti

• Parohia Berbești

Sărbătoarea Înălțarii Domnului în Protopopiatul Horezu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul s-au desfășurat cateheze cu tema Înălțarea Domnului în parohiile care și-au serbat hramul.

13 Iunie 2016
  • Parohia Slăvești

Ziua Copilului plină de bucurie în parohiile Protopopiatului Horezu

Ziua de 1 iunie, ziua care prilejuiește bucurie în inima fiecărui copil din lumea aceasta, a adus și anul acesta momente deosebit de frumoase copiilor din Protopopiatul Horezu.

2 Iunie 2016
  • Parohia Cheia

Cateheze în Eparhia Râmnicului, în a cincea săptămâna a Postului Mare

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, au fost susţinute cateheze în Eparhia Râmnicului în a cincea săptămână a Postului Mare.

18 Aprilie 2016
  • Parohia Căzăneşti

Cateheze în Eparhia Râmnicului, în a patra săptămâna a Postului Mare

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, au fost susţinute cateheze în Eparhia Râmnicului în a patra Săptămână a Postului Mare.

12 Aprilie 2016
  • Parohia Dăești I

Ziua Internaţională a Cărţii pentru Copii

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a fost celebrată Ziua Internaţională a Cărţii pentru Copii.

4 Aprilie 2016
  • Parohia Berbești

Moment artistic la Parohia Berbeşti

La Parohia Berbești, după săvârşirea Sfintei Liturghii, elevii clasei a IV-a de la Şcoala Gimnazială Berbeşti, împreună cu doamna învăţătoare Gheorghie Gherghina şi domnul profesor de Religie Vasile Nicolae, au prezentat în faţa părinţilor şi a credincioşilor o adaptare după Pilda Fiului Risipitor.

Prin interpretarea lor, copiii au adus bucurie dar şi un îndemn sincer la pocăinţă. La final aceştia au primit din partea părintelui Ion Şolea-Mateescu cărţi de rugăciune şi iconiţe.

30 Martie 2016
  • Parohia Foleştii de Sus

Poezia, cântecul ce se recită

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Ziua Internațională a poeziei a fost marcată și în Protopopiatul Horezu prin diverse activități ale copiilor și tinerilor din cadrul proiectului Hristos împărtășit copiilor, ce se desfășoară în parohiile ortodoxe.

20 Martie 2016