Parohia Foleştii de Sus
Parohia Berbeşti

Poezia, cântecul ce se recită

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Ziua Internațională a poeziei a fost marcată și în Protopopiatul Horezu prin diverse activități ale copiilor și tinerilor din cadrul proiectului Hristos împărtășit copiilor, ce se desfășoară în parohiile ortodoxe.

În Parohia Foleștii de Sus, copiii au compus poezii pe care le-au recitat cu drag tuturor credincioșilor prezenți la slujba oficiată în biserica parohială, Sfinții Apostoli. Copiii îndrumați de părintele Vasile-Emanoil Găman și de profesorul de religie Liviu-Bogdan Tudor, au fost apreciați pentru compozițiile lor cu diverse daruri.

În Parohia Berbești, părintele paroh Ion Şolea-Mateescu a antrenat copiii într-un concurs de poezie numit, Versuri din suflet de copil, concurs desfășurat în faţa credincioşilor prezenţi în Duminica Ortodoxiei la Sfânta Liturghie. Premianții au adus multă bucurie atât părinților cât și tuturor celor prezenţi și pentru efortul lor au primit premii.

Pentru realizarea acestei activități au colaborat părintele Ion Șolea-Mateescu, doamna Sofia Mirela Duţescu profesoră de Limba şi literatura română la Şcoala Gimnazială din Berbeşti şi domnul professor de religie Vasile Nicolae.