Parohia Slăvești
Parohia Cernișoara
Parohia Berbești

Ziua Copilului plină de bucurie în parohiile Protopopiatului Horezu

Ziua de 1 iunie, ziua care prilejuiește bucurie în inima fiecărui copil din lumea aceasta, a adus și anul acesta momente deosebit de frumoase copiilor din Protopopiatul Horezu.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, s-au desfășurat activități în următoarele parohii:

Parohia Foleștii de Sus, prin părintele Vasile-Emanoil Găman a desfășurat activități sportive: fotbal, tenis de câmp, badminton, handball și tir cu arcul. Spre sfârșitul întâlnirii, copiii s-au bucurat și de câteva daruri dulci.

Parohia Zătreni, în colaborare cu Școala Gimnazială Zătreni a făcut copiilor o surpriză dulce, după ce au cântat și au recitat poezii care au trezit  spiritul copilăriei.

Parohia Slăvești a organizat o serie de activități, realizate în colaborare cu elevii de la Liceul “Preda Buzescu” Berbești. Părintele Claudiu Georgescu a susținut cu acest prilej o cateheză cu titlul “Lăsați copiii să vină la Mine!”. Activitatea a cuprins un program de poezii și cântece religioase susținute de elevii claselor I-IV. Au fost oferirite daruri de haine, jucării și alimente copiilor nevoiași. Pentru această lucrare filantropică au conlucrat enoriași ai parohiei, cadre didactice și elevi ai liceului în perioada 24 - 30 mai 2016 și s-au făcut 65 pachete cu daruri.

Parohia Grădiștea a elaborat un program catehetic prin părintele Nicușor Ghigenescu cu copiii Școlii Gimnaziale Mateești. În cadrul catehezei copiilor li s-a vorbit despre rolul lor în familie, biserică, școală și societate.

Parohia Cernișoara, prin părintele Dumitru Andronescu în colaborare cu Școala Gimnazială Cernișoara, a oferit copiilor un moment de recreere prin diverse activități artistice.

La Parohia Berbești, părinții Ion Șolea-Mateescu și Bogdan Milea împreună cu doamnele profesoare Alina Cojanu și Sofia Duțescu au organizat în după amiaza zilei de 1 iunie o întâlnire cu copiii din parohie. Cu acest prilej, copiii au citit poezii, au aşternut pe hârtie gânduri despre copilărie, și-au reamintit jocurile copilăriei, iar la final au fost felicitați și au primit daruri.