Parohia Fedeleșoiu Parohia Fedeleșoiu

De Sfinţii Apostoli Parohia Fedeleşoiu şi-a serbat hramul

1 Iulie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul și Biroul de Cateheză al Protoieriei Călimăneşti, în data de 29 iunie Parohia Fedeleșoiu și-a serbat hramul, Sfinţii Apostoli Petru și Pavel.

Celebrarea a început de marți seara cu slujba Vecerniei cu Litie, la sfârșitul căreia părintele paroh Bănicioiu Gheorghe a susținut o cateheză tematică despre Sfinții Apostoli, evidențiind viața și activitatea lor misionar-pastorală.

A doua zi s-a săvârșit Sfânta Liturghie și Acatistul Sfinților Apostoli, după care toți cei veniți la prăznuire au luat parte la agapa creștină ce s-a organizat în incinta curții monumentului istoric și la care au participat ca invitați preoții din vecinătate, Pr. Mitu Daniel de la Parohia Dăești I și Pr. Olteanu Adrian de la Parohia Dăești II, precum și primarul comunei Dăești.