Liturghie arhierească

• Conferinţă pastoral-misionară de toamnă, în Protopopiatul Călimăneşti

Marţi, 24 noiembrie, la Sfânta Mănăstire Cozia a avut loc conferinţa pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Călimăneşti, organizată de către Arhiepiscopia Râmnicului.

24 Noiembrie 2015
  • Sfântul Antonie a adunat poporul lui Dumnezeu la Sfânta Mănăstire Iezer

Luni, 23 noiembrie, Sfântul Cuvios Antonie de la Iezer a fost prăznuit la Sfânta Mănăstire Iezer din județul Vâlcea. Ctitor și viețuitor al acestei mănăstiri, Sfântul Cuvios Antonie a adunat în zi de praznic sute de credincioși care s-au închinat sfintelor lui moaște.

24 Noiembrie 2015
  • Mănăstirea Turnu a prăznuit Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, hramul bisericii vechi

Sute de credincioşi s-au adunat ieri, 21 noiembrie, la Sfânta Mănăstire Turnu, din judeţul Vâlcea, pentru a prăznui Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, hramul bisericii vechi.

22 Noiembrie 2015
  • Liturghie arhierească la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Râmnicu Vâlcea

În Duminica a XXVI-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit Sfânta Liturghie în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Râmnicu Vâlcea, înconjurat de un sobor de preoţi şi numeroși credincioși.

22 Noiembrie 2015
  • Slujire arhierească la Catedrala Arhiepiscopală, în prima zi din Postul Naşterii Domnului

În prima zi din Postul Naşterii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea.

16 Noiembrie 2015
  • Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea şi-a prăznuit hramul, pe Sfântul Nectarie din Eghina

Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, alături de Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi și înconjuraţi de numeroşi credincioşi.

9 Noiembrie 2015
  • Biserica „Sfântul Dumitru” din Râmnicu Vâlcea a fost resfințită

Duminică, 8 noiembrie 2015, de sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfântul Dumitru” din Râmnicu Vâlcea, unde a săvârșit Sfânta Liturghie.

9 Noiembrie 2015
  • A fost resfinţită biserica veche a Mănăstirii Pătrunsa

De sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, IPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, şi PS Paisie Lugojanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, au slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Pătrunsa din comuna Bărbăteşti, unde au resfinţit biserica veche a mănăstirii, închinată Sfintei Cuvioase Parascheva.

16 Octombrie 2015
  • Slujire arhierească în Parohia Fedeleşoiu

În Duminica a XXI-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit Sfânta Liturghie în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Parohia Fedeleşoiu.

12 Octombrie 2015
  • Sfântul Antim Ivireanul, prăznuit la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea

În duminica a XVIII-cea după Rusalii, 27 septembrie 2015, când este prăznuit Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea și-a serbat hramul.

27 Septembrie 2015
  • Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea își serbează hramul - Sfântul Antim Ivireanul

În ultima săptămână din septembrie, Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea își serbează ocrotitorul, pe Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul.

22 Septembrie 2015