Sărbătorirea Zilei Copilului în Parohia Nițulești

1 Iunie 2018 / Învățământ

Elevii Școlii Bârsoiu din comuna Stoilești au participat la activitățile desfășurate de instituția de învățământ în parteneriat cu Parohia  Nițulești din Protopopiatul Drăgășani, cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaționale a copiilor.

În cadrul activității, părintele Nicolae Boncan le-a prezentat celor mici chipuri ale unor copii care, prin ascultarea față de părinți și împlinirea poruncilor lui Dumnezeu au devenit sfinți.  Chemarea la sfințenie trebuie împlinită nu doar la vârsta maturității, ci este necesar să ne deprindem cu făptuirea celor bineplăcute lui Dumnezeu încă din copilărie.

În cadrul activității a fost inițiat un atelier de iconografie în care fiecare copil a fost îndemnat să picteze icoana sfântului al cărui nume îl poartă. La final, părintele le-a oferit dulciuri celor mici, încredințându-i că faptele bune sunt întotdeauna răsplătite.