Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea își serbează hramul - Sfântul Antim Ivireanul

22 Septembrie 2015 / Viața Eparhiei

În ultima săptămână din septembrie, Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea își serbează ocrotitorul, pe Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul.Sâmbătă, 26 septembrie, începând cu ora 17:00, în Catedrala Arhiepiscopală va fi săvârșită Slujba Privegherii, iar duminică, 27 septembrie, începând cu ora 9:30, în locul special amenajat în fața catedralei, va fi săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească.

În mijlocul dreptslăvitorilor creștini vâlceni vor fi prezenți și vor sluji șapte arhierei. Aceștia sunt: ÎPS Daniel (Datuashvili) și ÎPS Nicolae (Pachuashvili), Mitropoliți în cadrul Patriarhiei Georgiei; ÎPS Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului; ÎPS Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului; PS Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei; PS Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord; PS Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Pentru creșterea duhovnicească a celor prezenți la slujba de hram și pentru ca bucuria lor să fie deplină, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Sfintele Moaște ale Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul vor fi aduse de la Mănăstirea Bistrița și așezate spre închinare în fața Catedralei Arhiepiscopale.

Prăznuirea hramului Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu Vâlcea se arată a fi o pregustare a bucuriei de anul viitor (2016), an declarat de Sfântul Sinod drept Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.