Liturghie arhierească la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Râmnicu Vâlcea

22 Noiembrie 2015 / Viața Eparhiei

În Duminica a XXVI-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit Sfânta Liturghie în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Râmnicu Vâlcea, înconjurat de un sobor de preoţi şi numeroși credincioși.

Înaltpreasfinția Sa, alături de credincioșii prezenți, s-a rugat în mod special pentru Andreea, tânăra care a trecut la Domnul în urma accidentului din București, dar și pentru toți cei care au suferit în urma tragediilor de la București și Paris. În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie i-a îndemnat pe credincioși să asculte și să urmeze cuvintele Mântuitorului, pentru a se îmbogăți în Dumnezeu, atât în această viață, cât și în cea viitoare.