Pelerinaj pentru copiii din centrul rezidențial al Parohiei Trăistari

4 Iulie 2019 / Social

Copiii din centrul rezidențial al Parohiei Trăistari și cei care locuiesc în casele de tip familial ale Fundației Inimă pentru inimă au beneficiat de un pelerinaj gratuit la mănăstirile Hurezi și Polovragi. Pelerinajul a fost organizat de Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului și Protoieria Râmnicu-Vâlcea, prin implicarea părintelui consilier Cristian Alexandru Bănuță și a părintelui protoiereu Nicolae Proteasa.

Educatori, preoți, profesori, asistenţi sociali și tineri voluntari de la parohiile din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea au inițiat în cadrul pelerinajului activități ludice și recreative, pentru ca prin jocuri de grup să fie cultivate valori precum prietenia, dărnicia și solidaritatea. Acestea continuă de fapt proiectele social-educative desfășurate pe parcursul anului școlar, când cei mici au participat la proiectele inițiate de tineri voluntari din Râmnicu-Vâlcea și elevi ai Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae”. Prezența tinerilor voluntari și a preoților a fost apreciată întotdeauna ca un real sprijin pentru formarea caracterului și creșterea încrederii în sine.