Parohia Mateești II Parohia Mateești II

Ziua Internațională a familiei, la Parohia Mateești II

18 Mai 2016 / Învățământ

Vineri13 mai 2016, la Parohia Mateești II, după slujba Acatistului Învierii Domnului, părintele Constantin Șandru a explicat rolul şi importanţa familiei creştine potrivit învăţăturii de credinţă ortodoxă.

Duminică, 15 mai 2016, prin pelerinajul făcut la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului, copiii împreună cu părinții, sub îndrumarea părintelui paroh au participat la slujba sărbătorii mitropolitane Aducerea Moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Ocrotitorul Arhiepiscopiei Râmnicului, în Oltenia, când Catedrala Arhiepiscopală și-a serbat hramul.

Cu această ocazie copiii s-au închinat şi s-au rugat atât la moaştele Sfântului Ierarh Calinic, cât și la moaştele Sfântului Ierarh Nifon, întemeietorul Eparhiei Râmnicului.