Ziua Iei la Parohia Jiblea - Veche

24 Iunie 2016 / Învățământ

De sărbătoarea Sânzienelor, enoriașii Parohiei Jiblea-Veche au îmbrăcat ia ca simbol al sufletului românesc tradiţional creştin, care dăinuie din timpuri străvechi. Întrucât, în acest an,  Ziua mondială a iei a coincis cu ultima zi de şcoală, au fost invitați elevii de la Școala Gimnazială „Șerban-Vodă Cantacuzino” Călimănești, structura Jiblea-Veche.

Părintele paroh de la Parohiei Jiblea-Veche a oferit daruri elevilor care au obținut rezultate deosebite la învățătură, ca un simbol al prețuirii față de modul în care au înțeles să fie elevi. Cu acest prilej elevii cu rezultate meritorii au primit cruciulițe, icoane, cărți de rugăciuni ziditoare de suflet, precum și un set de palete de tenis pentru recreere.

Aflată la prima ediție, festivitatea de premiere „Dăruind vei dobândi” a avut loc după Sfânta Liturghie. Mulțumind astfel pentru ajutorul primit de la Dumnezeu în anul școlar care s-a încheiat, elevii au ascultat cuvântul de învățătură al preotului paroh Negrea Constantin.