Sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli în Parohia Marcea

11 Noiembrie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părintelui Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu tineretul, la  Parohia Marcea din Protoieria Drăgăşani, au fost organizate o serie de manifestări catehetice în perioada premergătoare sărbătorii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.

„Hramul bisericii monument istoric ne încredințează la fiecare prăznuire de cinstirea permanentă de care s-au bucurat Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil în acest ținut. Oamenii satului au trăit sentimentul ocrotirii Sfinților Arhangheli în activitățile pe care le desfășurau, iar săvârșirea binelui și ferirea de cele rele au fost puse, nu de puține ori, tot în legătură cu ocrotirea îngerilor, a sfinților și a Maicii Domnului. La întâlnirile cu cei mici, descoperim familiaritatea cu care aceștia redau diverse povestioare, aflate la ora de religie sau în familie, despre îngerul păzitor, chiar despre îngerii răi, fapt care mărturisește evlavia copiilor și  familiilor lor. Ceea ce trebuie să păstrăm în conștiința noastră este nădejdea în ajutorul și mijlocirea Sfinților Îngeri înaintea Tronului Ceresc”, a subliniat Părintele Gheorghe Anca.