Premierea elevilor cu rezultate deosebite la concursurile cu tematică religioasă și Olimpiada de Religie

14 Iunie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, astăzi 14 iunie, în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic din Râmnicu-Vâlcea, a avut loc premierea elevilor participanți la concursurile județene și naționale organizate de Inspectoratul Școlar Județean Vâlcea, Arhiepiscopia Râmnicului și Patriarhia Română.

La activitate au participat Pr. Cristian Bănuță, Consilier pentru învățământ și activități cu tineretul, prof. Romeo Popescu, inspector școlar pentru disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Vâlcea și elevii premiați la concursurile școlare, însoțiți de profesorii coordonatori. Premiile au fost acordate de Arhiepiscopia Râmnicului.

În debutul manifestărilor, Părintele Consilier Cristian Bănuță a transmis mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, arătând că în cadrul orei de Religie, pe lângă însuşirea principalelor învăţături de credinţă, tradiţii şi evenimente religioase ale Bisericii Ortodoxe, elevii dobândesc şi deprinderi, obişnuinţe spirituale, care îi înalţă, îi fac mai buni, mai respectuoşi, mai responsabili. Totodată a fost subliniată ideea că educaţia se realizează în cooperarea dintre Familie, Şcoală,  Biserică, fapt pentru care au fost rostite alocuțiuni și din partea domnului inspector Romeo Popescu, a doamnei Daniela Samoilă, Președinte APOR Vâlcea, și Pr. Sîia Luca-Georgian, reprezentant al Biroului de catehizare.

Și în anul școlar 2016-2017 s-au desfășurat numeroase concursuri, atât la nivel județean, cât și național, fiind premiați următorii elevi:

Concursul Spiritualitate creștină:

• Clasa a V-a: Cojocaru Teodora, Drăguț Dumitrana Mihaela, Georgescu Ana, Mitrache Elena Teodora, Romanoiu David, Trăistaru Aida, Tudosie Elena Denisa, Nițu Diana, Dumitrescu Maria, Găman Anastasia, Chima Ana, Ignat Alexandra Ramona, Simoiu Ruxandra, Vlaicu Maria-Georgiana,  Ispaşoiu Simon, Zaharia Sebastian.

• Clasa a VI-a: Ilinescu Diana, Patru Andrei, Birdac Ana-Maria, Albescu Alessandra, Tomescu Ana Filoteea, Crangă Raluca Elena, Sîia Alexandru, Vînă Ştefania, Bucuroiu Delia Elena, Jibu Raluca, Manafu Iasmina Maria, Simion Andrada, Avram Larisa, Petriceanu  Maria.

Olimpiada de Religie:

• Clasa a VII-a: Stuparu Danusia Elena, Șerban Iulia Maria, Di Fiore Dominique, Isfan Nicoleta Emiliana, Oteșanu Alexandra, Miuti Loredana Madalina, Nistorescu Lorena, Cojocaru Cristian, Drugan Adelina.
  • Clasa a VIII-a: Puiu Iuliana Maria, Dediu Anda Diana, Drăguț Ioana Lucia, Tomescu Ioana Ecaterina, Georgescu Alexandra.
  • Clasa a IX-a: Mirescu Ioana-Teodora, Gheorghe Elena Raluca, Drugă Ștefan, Marin Niculina Bianca, Toader Ștefania Cristiana.
  • Clasa a X-a: Moga Denis, Popescu Alina, Preda Maria Luiza, Voinea Maria Eliza.
  • Clasa a XI-a: Băzărâncă V. Vasile-Răzvan, Enache Ionela Cristina, Dobrescu Elena Sorina, Olteanu Bianca Maria, Gorocilă Marian.
  • Clasa a XII-a: Rizea Ana Violeta, Cismaru Croce Giulia Miruna, Mielcioiu Elena Sorina, Ciocănescu Elena Bianca

-          Concursul interdisciplinar Cultură și Spiritualitate Românească: Mihaescu Ioana Cosmina, Puiu Iuliana;

-          Concursul Interdisciplinar Cultură și Civilizație în România: Ioniță Lucian,                                Bărbulescu Miruna, Paraschiv Dariana

-          Concursul Național de Creație Icoana și Școala Mărturisirii: Olariu Ștefan, Tomescu Ioana Ecaterina, Anghel Andra, Gavrilă Elena.