Atelier de prăjituri la Parohia Călimănești II

19 Septembrie 2023 / Învățământ

În cadrul Parohiei Călimănești II, a avut loc, în săptămâna a XVIII-a după Rusalii, un delicios atelier gastronomic.

Membrii Centrului catehetic, însoțiți de părintele paroh Iulian Lixandra, s-au decis să fie bucătari și să facă prăjituri.
Cei tineri s-au străduit și au realizat prăjituri deosebite sub atenta supraveghere a cadrelor didactice voluntare, iar la final au oferit o surprinză culinară părinților și bunicilor lor, ce a constat în rodul muncii depuse: prescuri, cornulețe și gogoși.
Atelierele prevăzute în programul Centrului catehetic „Maria-Alina Preoteasa”, al Parohiei Călimănești II, au scopul de a dezvolta relațiile dintre copii și de a le trezi sentimentul de cunoaștere”, a spus părintele paroh Iulian Lixandra.