Atelier de creație pentru tinerii Parohiei Călimănești II

18 Aprilie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, tinerii din cadrul Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa”, al Parohiei Călimănești II, s-au reunit în tinda bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, unde au desfășurat deferite activități de creație.

Coordonaţi de părintele paroh Iulian Lixandra, în parteneriat cu cadrele didactice voluntare, tinerii Centrului de creație au participat la ateliere de pictură, au confecţionat felicitări și obiecte decorative cu tematică religioasă.
Prin aceste ateliere de creaţie se doreşte ca tinerii şi copiii să se apropie mai mult de Biserică, să înveţe munca în echipă şi să se cunoască pe ei înşişi, scopul final fiind cunoaşterea şi însuşirea valorilor Bisericii şi apropierea tinerilor de Sfânta Împărtășanie.