Studia academica

• Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

„Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, academician Răzvan Theodorescu.

5 Octombrie 2018
  • Tradiție și noutate în cultura și spiritualitatea epocii brâncovenești

Volumul al patrulea din Colecția Studia Academica pune la îndemâna cititorilor referatele științifice susținute în cadrul Simpozionului național Tradiție și noutate în cultura și spiritualitatea epocii brâncovenești, organizat de către Arhiepiscopia Râmnicului în cadrul Centrului de Studii Brâncoveneşti de la Mănăstirea Hurezi, în zilele de 4 și 5 septembrie 2015.

9 Octombrie 2016
  • Rânduieli ale vieţuirii monahale în ctitoriile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica

Volumul al cincilea din Colecția Studia Academica este dedicat Simpozionului naţional Rânduieli ale vieţuirii monahale în ctitoriile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, organziat de către Arhiepiscopia Râmnicului la Centrul Eparhial, în data de 13 mai 2016, simpozion închinat vieții și activității culturale și duhovnicești a ocrotitorului Arhiepiscopiei Râmnicului, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica.

8 Octombrie 2016
  • Eugen Negrici, Antim Ivireanul - logos și personalitate

Sărbătorirea Sfântului Antim Ivireanul a prilejuit reafirmarea activității sale tipografice dar și importanța scrierilor omiletice pentru teologia românească dar și pentru literatura română.

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, a apărut o nouă ediție a lucrării domnului Eugen Negrici, Antim Ivireanul - logos și personalitate, editare coordonată de Pr. Dr. Ștefan Zară.

Pentru a cumpăra acest volum puteți accesa și http://www.librariasophia.ro/carti-Antin-Ivireanul-Logos-%C5%9Fi-persona...

8 Octombrie 2016
  • Aceasta este viața veșnică. Studii de gnoseologie patristică

Volumul intitulat Aceasta este viața veșnică. Studii de gnoseologie patristică a apărut la Editura Praxis în anul 2015, sub semnătura Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

23 Mai 2016
  • Lucrarea duhovnicească şi culturală a Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului

Volumul Lucrarea duhovnicească şi culturală a Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului a apărut la Editura Praxis  în anul 2015.

23 Mai 2016
  • Spiritualitatea mărturisitoare a culturii româneşti

Spiritualitatea mărturisitoare a culturii româneşti în perioada Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu

O carte de studii științifice care cuprinde referatele susţinute de academicieni și profesori universitari de marcă ai teologiei și artei bisericești, în cadrul celor două simpozioane internaţionale organizate de Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului, la Sfintele Mănăstiri Hurezi și Bistrița.

21 Ianuarie 2016