Activități sociale ale Biroului de catehizare a rromilor

5 Noiembrie 2016 / Biroul de catehizare a rromilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Biroului Eparhial de Catehizare a rromilor, a vizitat familia din localitatea Lungești, a cărei situație materială precară  a fost prezentată și în presa vâlceană.

„Situații asemănătoare acestei familii sunt destul de numeroase în comunitățile rrome, însă, cu sprijinul protoieriilor, a parohiilor învecinate și a unor parohii din Râmnicu-Vâlcea, am încercat să oferim alimente de bază pentru depășirea momentelor dificile, precum și îmbrăcăminte pentru copii. Împreună cu reprezentanții etniei rrome, cu sprijinul reprezentanților autorităților locale, am inițiat și o serie de activități educative care își propun, printre altele,  dezvoltarea spiritului de solidaritate la nivelul comunităților în care aceștia trăiesc. Situația acestei familii a fost prezentată  în cotidianul Vocea Vâlcii, ediția din 12 octombrie, în articolul ,,MAMĂ EROINĂ la Lungești: Este însărcinată cu cel de-al 12-lea copil! I-a născut pe toți acasă, fără asistență medicală”. Ne dorim ca împreună cu părintele din sat, asistenții sociali, cadrele medicale, profesorii din localitate, să reușim să-i convingem că este necesar ca cei mici să beneficieze de asistență medicală, să meargă la școală, să învețe o meserie, pentru că altfel le va fi aproape imposibil să depășească aceste situații în viitor”, a precizat Părintele Nicolae-Dorin Buda.