Lucrările Cercului pastoral Râmnicu-Vâlcea Nord

15 Noiembrie 2018 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 13 noiembrie, la Parohia „Cuvioasa Parascheva” din Râmnicu-Vâlcea a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral-misionar Râmnicu Vâlcea Nord.

Întrunirea s-a deschis cu oficierea slujbei de Te Deum, la finalul căreia părintele Gheorghe Negoiță a susținut referatul „Contribuția Bisericii Ortodoxe Române la înfăptuirea Marii Uniri de la 1 decembrie 1918”.

Totodată, au mai fost discutate diverse probleme și aspecte de ordin pastoral-misionar și administrative, proiecte catehetice și păstrarea rânduielilor canonice.

La această întâlnire au luat parte preoții din parohiile: Cetățuia, Sfântul Gheorghe Nord, Sfânta Filofteea, Sfântul Pantelimon, Sfântul Dumitru, Toți Sfinții și Cuvioasa Parascheva.