Lucrările Cercului Pastoral Băile Olănești

3 Noiembrie 2017 / Administrativ

Joi, 2 noiembrie, Parohia Păușești-Măglași s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar „Băile Olanesti” din Protopopiatul Rîmnicu-Vâlcea.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum, după care părintele Cazan Ion a prezentat comunicarea Preoți din județul Vâlcea  mărturisitori în închisorile comuniste. „Credinţa lor puternică şi curajul lor de a-L mărturisi pe Hristos în timp de prigoană au exprimat, de fapt, rezistenţa activă, deşi tăcută, a Bisericii împotriva ateismului militant şi agresiv. De aceea, lumina jertfelniciei lor trebuie comemorată cu recunoştinţă şi veneraţie, ea fiind totodată izvor de întărire spirituală în viaţa şi misiunea Bisericii astăzi”, a subliat părintele.

În partea doua,  preoții de la parohiile Țânțulești, Vlădești, Vlăduceni, Păușești-Măglași, Zmeurăt, Chiciora, Valea Cheii, Cheia, Olănești Sat ,Băile Olănești au dezbătut aspect de ordin pastoral, fiind identificate mijloace pentru intensificarea activității educative și social-misionare în viața comunităților.