Activități dedicate zilei de 1 iunie la Parohia Mihăești II

1 Iunie 2023 / Învățământ

Joi, 1 iunie 2023, la Parohia Mihăești II, au fost desfășurate, sub titlul „Copilăria-izvor de vise”, o serie de activități, ce au marcat sărbătorirea Zilei copilului și copilăria.

Ziua a debutat cu Acatistul Maicii Domnului „Povăţuitoarea copiilor” în cadrul căreia copiii s-au rugat și au primit daruri, după care au participat la o serie de jocuri recreative, de cunoaștere și comunicare.
Programul pregătit în colaborare cu tinerii parohiei a fost un bun și binecuvântat prilej pentru a dezvolta imaginația, creativitatea, gândirea, simțul observației și vorbirea, celor prezenți.
„Prin joacă copiii își exprimă sentimentele, explorează relații, descriu experiențe trăite, își mărturisesc dorințele și se împlinesc pe sine, devin sociabili, învață să stabilească noi relații cu cei din jur, sunt comunicativi. Jocul este esența copilăriei”, a precizat la finalul evenimentului părintele paroh Marian Mihai.