Activități catehetice la Parohia Rusănești, Protopopiatul Drăgășani

12 Aprilie 2017 / Învățământ

Școala Gimnazială cu clasele I-VIII Rusănești,  în parteneriat cu Parohia Rusănești, au organizat o serie de manifestări catehetice cu prilejul sărbătorilor pascale.

Părintele paroh  a arătat că în perioada postului trebuie să fim mai buni, să ne iertăm unii pe alții, așa cum și Mântuitorul  Hristos ne-a învățat să-i urmăm exemplul de a fi blânzi și smeriți cu inima. Copiii au descoperit semnificația postului drept  hrană a sufletului alături de rugăciune și fapte bune. În cadrul activităților, părintele și doamnele profesoare au arătat și semnificatia deniilor din Săptămâna Patimilor, fiind prezentat referatul biblic care prezintă răstignirea,  punerea în mormânt și Învierea Mântuitorului Hristos.