Cerc pastoral la Parohia Jiblea Nouă

26 Octombrie 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului  Părinte Arhiepiscop Varsanufie, miercuri, 25 octombrie, la Parohia Jiblea Nouă a avut loc o nouă întrunire a Cercului pastoral Călimănești.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, urmată de susținerea temei Viața și activitatea Patriarhului Justinian Marina de către părintele Manu Cristian de la Parohia Jiblea Nouă. Comunicarea a captivat auditoriul prin prezentarea unor aspecte ale activității pastoral-misionare și administrative săvârșite de către Patriarhul Justinian în perioada slujirii ca paroh al bisericilor din Băbeni și Sfântul Gheorghe din Râmnicu-Vâlcea, dar și a unor aprecieri pe care le-a primit din partea unor ierarhi și oameni de cultură. Discutiile ulterioare s-au dovedit fructuoase pentru preoții participanți de la parohiile Călimănești, Jiblea Veche, Sălătrucel, Berislăvești, Scăuieni, Rădăcinești și Dângești.