Eşti aici

1 Decembrie – Ziua României, sărbătorită în Protopopiatul Horezu

1 Decembrie 2017 / Administrativ

Cu ocazia Zilei Naționale a României, în parohiile din Protoieria Horezu au fost oficiat slujbe de Te Deum și de pomenire a eroilor neamului, în locaşuri de cult şi în locuri publice. De asemenea, au avut loc numeroase manifestări culturale, folclorice, parade militare, depuneri de coroane de flori, concerte.

„Ziua de 1 decembrie, în mod inspirat, în 31 iulie 1990, a fost hotărâtă ca Zi Naţională a României, deoarece 1 Decembrie este ziua în care cele trei provincii româneşti s-au adunat într-o singură ţară. Acesta este izbânda şi biruinţa poporului român.

Marea Unire de la 1 decembrie 1918 a fost sărbătorită în Protopopiatul Horezu prin Slujba de Te Deum săvârșită în majoritatea parohiilor din protopopiat, ca semn de mulțumire lui Dumnezeu pentru libertatea poporului român câștigată prin alipirea Transilvaniei la Patria Mamă, visul strămoșesc împlinit cu mare jertfă”, a precizat Părinte Protoiereu Mihai Cârțan. 

Alte articole despre: