1 Decembrie

• Ziua României sărbătorită la Parohia Jiblea Nouă

Ziua Națională a României a fost serbată în cadrul Parohiei Jiblea Nouă, din Protopopiatul Călimănești, prin derularea proiectului cultural, religios și recreativ: „Sărbătorim românește în pridvorul Bisericii”.

4 Decembrie 2023
  • Manifestări de Ziua Națională a României în Protoieria Horezu

Ziua Națională a României a fost sărbătorită în parohiile din Protoieria Horezu prin săvârșirea slujbei de Te Deum și de pomenire a eroilor neamului, în locaşuri de cult şi la monumente comemorative.

2 Decembrie 2019
  • Sărbătorirea Zilei Naționale a României în municipiul Râmnicu-Vâlcea

Locuitori ai municipiului Râmnicu-Vâlcea au participat duminică, 1 decembrie, la Monumentul Independenței din municipiu, cu prilejul desfășurării unei ceremonii religios-militare. Slujba de pomenire a eroilor neamului care au luptat pentru apărarea țării, credinței, libertății, unității și demnității naționale a fost săvârșită de un sobor de preoți, condus de părintele Daniel Mercurie Apostol, vicar administrativ eparhial.

1 Decembrie 2019
  • Ziua Națională, comemorată la Râmnicu Vâlcea

Marți, 1 decembrie 2015, la împlinirea a 97 de ani de la Marea Unire din 1 Decembrie 1918, românii patrioți din Râmnicu Vâlcea s-au întâlnit dis de dimineață în fața Statuii Independenței, pentru a serba Ziua Națională a României. La eveniment, în semn de recunoștință față de neprețuita jertfă a românilor care au făcut posibilă libertatea și unitatea poporului român, au participat autoritățile locale și conducătorii tuturor instituțiilor vâlcene.

2 Decembrie 2015