Ziua României sărbătorită la Parohia Jiblea Nouă

4 Decembrie 2023 / Social

Ziua Națională a României a fost serbată în cadrul Parohiei Jiblea Nouă, din Protopopiatul Călimănești, prin derularea proiectului cultural, religios și recreativ: „Sărbătorim românește în pridvorul Bisericii”.

Proiectul a avut ca obiectiv principal perpetuarea valorilor culturale și educaționale românești prin conștientizarea apartenenței la identitatea națională, culturală și spirituală a poporului român.
După terminarea evenimentului, toți cei prezenți au fost poftiți la masă.
„Acest proiect este o invitație la comuniune spirituală, dedicat atât copiilor, cât și adulților. Este un bun prilej de a ne redescoperi rădăcinile istorice și de a ne simți membrii ai aceeași familii în credință și cultură, prin activitățile realizate împreună”, a transmis părintele paroh Cristian Manu.