Priveghere și procesiune cu moaștele Sfântului Teodor Stratilat

8 Februarie 2017 / Viața Eparhiei

Biserica Ortodoxă îl prăznuiește la data de 8 februarie pe Sfântul Teodor Stratilat.

Sfântul Teodor a trăit la sfârşitul secolului al III-lea şi începutul secolului al IV-lea. Era originar din Evhaita şi era conducătorul cetăţii Heracleea, aproape de ţărmul Mării Negre. A fost un general vestit, de aceea i se zicea „Stratilatul” şi era prieten apropiat al împăratului Licinius (307-323). În urma unei inspecţii făcută de Licinius în anul 320 la reşedinţa Sfântului Teodor din Heracleea Pontului, a aflat că acesta este creştin şi convertea mulţi păgâni la creştinism. Când Licinius i-a cerut Sfântului Teodor să aducă jertfe idolilor păgâni, acesta nu numai că nu a adus jertfe, ci a sfărâmat statuile de aur şi argint ale idolilor şi le-a împărţit săracilor. Din porunca împăratului, Sfântul Teodor a fost întemniţat, supus la chinuri şi apoi ucis. Moaştele sale au fost mutate la Evhaita din Pont. În anul 950 s-a zidit în Evhaita o biserică măreaţă în care au fost aşezate moaştele sfântului. După un timp au fost aduse în Constantinopol. În anul 1256, nobilul veneţian Iacob Dandolo, le-a încredinţat fratelui său Marco. În anul 1260, acesta le-a aşezat în Biserica Sfântului Marcu din Veneţia. Astăzi, moaştele Sfântului Mucenic Teodor se află în Biserica Mântuitorului din acelaşi oraş. Fragmente din sfintele sale moaște se află așezate spre închinare și în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea.

Manifestările duhovnicești închinate Sfântului Teodor Stratilat au debutat în seara zilei de 7 februarie, la Catedrala Arhiepiscopală unde a fost săvârșită slujba privegherii și a avut loc procesiunea cu moaștele sfântului. După procesiune, sfintele moaște au fost reașezate în Catedrala Arhiepiscopală.