Atelier de țesătorie la Parohia „Sfântul Andrei”

10 August 2023 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia „Sfântul Andrei” din Râmnicu-Vâlcea, sub coordonarea părintelui paroh Laurențiu Barbu, s-au desfăşurat activităţile practice din cadrul Atelierului de Ţesătorie.

Proiectul s-a realizat în parteneriat cu membrii centrului catehetic al parohiei şi a avut ca beneficiari un număr de 30 de copii.
Cei mici au avut ocazia să deprindă meşteşugul ţesutului și au învăţat lucruri noi. Astfel aceștia au trăit emoţia şezătorilor din alte vremuri, cântând doine dar şi cântări închinate Maicii Domnului. Cu acest prilej tinerii au aflat informații despre elementele ce alcătuiesc războiul de ţesut – suluri, vatale, spata, iţe cu scripeţi, urzeală, călcători, vergele, speteaza, întinzător, slobozitor, fuştei, suveică, dar şi despre componente auxiliare – vârtelniţa sau fofeza, sucala, furca, fus, caier.
Bucuria a fost mare când, la sfârşitul proiectului, copiii au avut satisfacţia lucrului împlinit şi au văzut prosoapele şi batistele ţesute cu mâinile lor.
Suntem conștienți că ceea ce deprind copiii aici nu este tocmai o meserie în adevăratul sens al cuvântului. Astăzi, există mijloace moderne pentru țesut: sunt calculatoare care comandă programarea țesutului, sunt matrițe, totul se face automatizat. Consider că mult mai importantă este prețuirea și asumarea unei moșteniri. Va fi un reper bine conturat în evoluția lor”, a precizat la finalul atelierului, părintele paroh Laurențiu Barbu.