Cerc pastoral la Parohia Văleni-Zătreni

4 Noiembrie 2016 / Viața Eparhiei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, în data de 3 noiembrie, preoții  arondați Cercului pastoral-misionar Horezu V s-au întrunit la Parohia Văleni-Zătreni

Întrunirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu săvârșită  la biserica parohială „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Văleni-Deal. În partea a doua a întâlnirii, Părintele Vasile Marius Tomescu a susținut tema „Chipuri de tipografi și ierarhi care au înființat tipografii bisericești”. Părintele a subliniat că importanța tipografilor bisericești nu a fost dată doar de tipărirea textului scripturistic sau a celui liturgic, ci, prin cărțile  tipărite, aceștia au contribuit la făurirea limbii literare românești, au apărat conștiința unității de neam contribuind la păstrarea identității spirituale și culturale a poporului român. În secolul al XVIII-lea, ierarhii vâlceni, prin tipărirea de carte au desfășurat o activitate misionară deosebită și în spațiul  transilvănean, confruntat în permanență cu activitățile prozelitismului catolic. Cărțile tipărite au fost înfrumusețate cu vigniete, litere înflorate și miniaturi care au contribuit la dezvoltarea artei românești.