Parohia Vlădeşti

• Proiectul educațional religios „Pedalăm împreună, simțim împreună, sperăm împreună”, la Parohia Vlădești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Vlădești a lansat un nou proiect educațional destinat copiilor, ce îmbină învățătura religioasă cu activități recreative și de dezvoltare personală.

3 Septembrie 2024
  • Tabăra de Vară dedicată copiilor de la Parohia Vlădești la a II-a ediție

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 15-19 iulie, Parohia Vlădești din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, a organizat a II-a ediție a Taberei de Vară, ce a reunit peste 50 de tineri dornici de socializare și de activități cultural-catehetice, menite să le descopere lucruri și cunoștințe noi care să le folosească în viața de zi cu zi dar și în cea duhovnicească.

31 Iulie 2024
  • Ziua Copilului la Parohia Vlădești

În după-amiaza zilei de 1 iunie, cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, peste 50 de copii din cadrul Parohiei Vlădești s-au adunat în curtea bisericii, unde au trăit clipe minunate de veselie.

2 Iunie 2024
  • Parteneriatul Educațional ,,Lăsați copiii să vină la mine!" încheiat între Parohia Vlădești și Grădinița Vlădești

Biserica și Școala, cele două realități ale satului românesc s-au reunit pentru o educație formativă vineri, 10 mai, având ca temă principală a întâlnirii: ,,Taina Euharistiei - realitate a unității Bisericii”.

14 Mai 2024
  • Seară de film la Parohia Vlădești

În prima săptămână a Postului Sfintelor Paști, membrii centrului catehetic al Parohiei Vlădești s-au reunit în cadrul unei activități cultural-duhovnicești de suflet.

26 Martie 2024
  • Atelierul de creație „Mărțișor pentru Mama", la Parohia Vlădești

La începutul lunii martie, membrii Centrului catehetic al Parohiei Vlădești s-au adunat la biserica cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, pentru a crea simboluri ale primăverii şi renaşterii, pe care le-au oferit apoi în dar mamelor și bunicilor.

6 Martie 2024
  • Bucurii de Crăciun la Parohia Vlădești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în cadrul Parohiei Vlădești s-a desfășurat în perioada premergătoare Nașterii Domnului proiectul „Dăruiește de Crăciun”, ce a constat în oferirea de daruri copiilor și bătrânilor cu o situație materială deficitară.

21 Decembrie 2023
  • Parteneriat educațional implementat la Parohia Vlădești

În urma parteneriatului dintre Biserică și Școală, luni, 18 decembrie, Parohia Vlădești a fost gazda micilor colindători de la Gradinița cu Program Prelungit din Vlădești.

19 Decembrie 2023
  • Împodobirea bradului de Crăciun la Parohia Vlădești

La Parohia Vlădești, în seara zilei de 10 decembrie, a avut loc împodobirea bradului de Crăciun, de către cei mai tineri membrii ai Centrului Catehetic al Parohiei.

12 Decembrie 2023
  • Ziua României sărbătorită la Parohia Vlădești

Vineri, 1 decembrie 2023, după terminarea Sfintei Liturghii, la Parohia Vlădești a fost săvârșită slujba de Te Deum pentru eroii neamului și pentru făuritorii Marii Uniri, după care a urmat un program cultural, oferit de tinerii parohiei.

5 Decembrie 2023
  • Seară de film pentru copiii Parohiei Vlădești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, copiii Parohiei Vlădești au avut parte de o seară de neuitat în data de 25 noiembrie, marcată de proiecția filmului animat „Primul Crăciun”.

29 Noiembrie 2023
  • Pelerinaj la Parohia Vlădești

Parohia Vlădești, a organizat sâmbătă, 4 noiembrie 2023, un pelerinaj la așezămintele monahale din județele Hunedoara și Gorj, la care au participat 50 de enoriași.
    Pelerinajul a avut și o dimensiune socială, întrucât au beneficiat de această vizită duhovniceaască și copiii centrului catehetic al parohiei.

6 Noiembrie 2023