Cateheză la hramul Bisericii „Înălțarea Domnului”din satul Marița

18 Mai 2018 / Învățământ

Joi, 17 mai, credincioșii Parohiei Marița din comuna Vaideeni au îmbrăcat straie de sărbătoare.  În ajunul sărbătorii, părintele Lepea Gh. Eugen a susținut cateheza „Tradiția sărbătorii Înalțarea Domnului în Biserica Ortodoxă”, precizând că „în fiecare an, la 40 de zile de Sfânta Învierea, Biserica Ortodoxă sărbatoreşte praznicul Înălţării Domnului nostru Iisus Hristos. Cea mai veche menţiune despre această sărbătoare o găsim la Eusebiu de Cezareea, în lucrarea ,,Despre sărbătoarea Paştilor”, scrisă în anul 332. În această operă se menţionează că Înălţarea Domnului era sărbătorită în Orient, în secolul IV, odată cu Rusaliile. Începând cu secolul V sărbătoarea Înălţării s-a despărţit cea a Pogorârii Sfântului Duh. Sfântul Roman Melodul, în secolul VI, compune Condacul şi Troparul Înălţării, iar imnografii din secolele următoare: Sfântul Ioan Damaschin şi Sfântul Iosif Imnograful, compun canoanele din slujba Înălţării”.