Parteneriatul Educațional ,,Lăsați copiii să vină la mine!" încheiat între Parohia Vlădești și Grădinița Vlădești

14 Mai / Învățământ

Biserica și Școala, cele două realități ale satului românesc s-au reunit pentru o educație formativă vineri, 10 mai, având ca temă principală a întâlnirii: ,,Taina Euharistiei - realitate a unității Bisericii”.

Astfel, în Biserica parohială cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din Vlădești, preșcolarii însoțiți de doamna educatoare Alina Mihăilescu, au participat la Sfânta Liturghie, unde au cântat alături de credincioșii prezenți la slujbă imnul învierii: „Hristos a înviat!”, iar apoi s-au împărtășit cu Sfintele Taine.
După săvârșirea Sfintei Liturghii, părintele paroh Andrei-Ovidiu Leonte a ținut un cuvânt de învățătură subliniind importanța comuniunii euharistice, iar la final, cei mici au primit dulciuri, jucării și iconițe.