Tabără pentru copii la Mănăstirea Bistrița

18 Iulie 2018 / Învățământ

25 de copii au beneficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  de o tabără gratuită la Mănăstirea Bistrița în perioada 10-15 iulie.

Proiectul de tabără a fost inițiat de Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului și Asociația Mămici din Vâlcea.

Activităţile din cadrul acestui proiect au pus în lumină creativitatea şi imaginaţia elevilor prin intermediul lucrărilor realizate cu dorința de a promova cultura, tradiţiile şi valorile creştine râmnicene. Programul de tabără a cuprins ateliere de pictură, activități recreative și sportive, drumeții și pelerinaje la Peștera Sfântului Grigorie Decapolitul și Mănăstirea Arnota, ateliere de olărit, vizitarea muzeelor mănăstirești și a Culelor de la Măldărești.

În felul acesta, vacanțele copiilor cu rezultate deosebite la învățătură s-au transformat în locuri de de regăsire și de trăire în spiritul firescului creștin.