Împodobirea bradului de Crăciun la Parohia Vlădești

12 Decembrie 2023 / Învățământ

La Parohia Vlădești, în seara zilei de 10 decembrie, a avut loc împodobirea bradului de Crăciun, de către cei mai tineri membrii ai Centrului Catehetic al Parohiei.

Acţiunea s-a desfăşurat în cadrul proiectului educaţional „Hristos, Bucuria tinerilor”, iar la final, toți participanţii au primit iconițe, fructe și dulciuri din partea Parohiei.
„Tradiția împodobirii bradului de Crăciun este un obicei preluat pe la jumătatea mileniului trecut de la triburile germanice, bradul simbolizând, prin forma sa triunghiulară, Sfânta Treime, iar podoabele cu care este împodobit semnificând cunoaşterea şi bogaţia, asemenea pomului din Grădina Raiului, în care se găseau fructele cunoaşterii”, a transmis părintele paroh Andrei-Ovidiu Leonte.