Seară de film pentru copiii Parohiei Vlădești

29 Noiembrie 2023 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, copiii Parohiei Vlădești au avut parte de o seară de neuitat în data de 25 noiembrie, marcată de proiecția filmului animat „Primul Crăciun”.

Evenimentul, inițiat de către părintele paroh Andrei-Ovidiu Leonte și părintele coslujitor Marius-Colia Moscalu, împreună cu grupul de voluntari al parohiei, a avut ca scop principal familiarizarea copiilor cu semnificația profundă a sărbătorii „Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos”.
Pe lângă povestea captivantă a filmului, cei mici au fost întâmpinați cu delicii precum gogoși, popcorn, covrigei, suc, apă plată și, desigur, multă dragoste.
La final, părintele paroh a susținut o cateheză educativă, unde, le-a fost explicată copiilor semnificația sărbătorii „Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos” și importanța mesajului trăit în această perioadă specială a anului.