Iubește-l și ajută-l pe aproapele tău

7 Iulie 2016 / Social / Pr. Dragoş Frunzescu

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Bercioiu s-a desfășurat la inițiativa preotului paroh Dragoș Frunzescu, prima etapă a proiectului social Iubește-l și ajută-l pe aproapele tău.

Proiectul dorește să vină în sprijinul a două cazuri de handicap întâlnite la nivelul comunității parohiale. Primul caz este cel al unei fete care are un handicap psiho-motor, nu s-a putut deplasa, nu a putut comunica cu cei din jur, fiind imobilizată total la pat. Cel de al doilea caz este al unei fete care are de asemenea un handicap mintal caracterizat prin faptul că la vârsta de 11 ani gândește și se comportă ca un copil de 5 ani.

Aceste două cazuri sunt și în atenția părintelui Dragoș Frunzescu care încearcă să le ajute săptămanal cu produse alimentare, haine, dulciuri și medicamente.