Daruri pentru copii în Parohia Ostroveni

5 Decembrie 2017 / Social

În cadrul proiectelor sociale pe care Parohia Ostroveni le desfășoară în perioada sărbătorilor de iarnă, în ziua sărbătoririi Sfântului Ierarh Nicolae, au fost oferite peste 200 de pungi cu dulciuri copiilor prezenți la sfintele slujbe.

Părintele Ion Dincă a subliniat faptul că a devenit o tradiție pentru Parohia Ostroveni ca în perioada sărbătorilor de iarnă să-i întâmpine cu daruri pe copii. Parohia desfășoară o activitate filantropică bogată, fiind implicată în mod frecvent în susținerea familiilor rrome care se confruntă cu sărăcia, în organizarea de evenimente educative și sociale în centrele de copii din Râmnicu-Vâlcea, cât și în susținerea copiilor aflați în risc de abandon școlar pentru continuarea studiilor. De sărbători însă, trăirilor copiilor sunt diferite întrucât unii sunt surprinși de darul oferit, alții se îndreaptă cu emoție, curioși pentru bunătățile pe care urmează să le primească, iar alții, pășesc cu o emoție și o sfială aparte, întrucât darul Bisericii îl suplinește pe cel așteptat în familie, mărturisește părintele.