Campania „pro-biblioteca” în vizită filantropică la Mănăstirea Suiești

5 Mai 2019 / Social

Scriitori din Piatra Olt, Drăgănești și Râmnicu-Vâlcea, reuniți în proiectul „Iubirea de aproapele meu”, o campanie pro-bibliotecă, au ajuns în vizită filantropică la Mănăstirea Suiești. Campania reunește mai mulți scriitori, poeți, prozatori și eseiști care doresc să depună în mai multe biblioteci opere personale, pentru a sprijini existența bibliotecilor, valorizarea și utilitatea lor.

La Mănăstirea Suiești au fost prezenți Tatiana Marcoianu, Liliana Ghiță Boian, Pandele Jianu, Zenovia Zamfir, Constantin și Constanța Triță, Cezar și Viorel Papuc. Fiecare a depus la biblioteca mănăstirii volume personale.

Una dintre realizările acestei campanii a fost distribuirea a sute de volume în Republica Moldova, activitate ce se va desfășura și anul acesta.