Festivitatea de premiere a Concursului național catehetic „Rugăciunea în viața mea”,

21 Mai 2022 / Învățământ

În seria manifestărilor culturale și educaționale desfășurate cu prilejul Anului omagial și comemorativ 2022 s‑a numărat și Concursul național catehetic „Rugăciunea în viața mea”, organizat la nivelul Patriarhiei Române de Sectorul teologic‑educațional al Administrației Patriarhale.

Între proiectele catehetice premiate de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, s-a aflat și cel al Parohiei Brezoi I din Protoieria Călimănești. În Eparhia Râmnicului, proiectul s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în perioada  20 noiembrie 2021 – 27 aprilie 2022, prin implicarea preoților și a profesorilor de religie, și a reunit copiii din centrele catehetice organizate la nivelul parohiilor. La festivitatea de premiere a participat părintele Daniel Preoteasa și eleva Ioana Alboi, cea care a coordonat una dintre secțiunile activității catehetice.