Activități sociale desfășurate de Liga Femeilor Creștine Ortodoxe Vâlcea

13 Iulie 2018 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 12 iulie 2018, la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Bistriţa, din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială şi Protecţia Copilului Vâlcea s-a desfăşurat manifestarea „Stropi de lumină, muzică şi poezie”, în cadrul proiectului „Iubirea de aproapele meu”.

Doamna Zenovia Zamfir, reprezentanta Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” Vâlcea, membra Ligii Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea, împreună cu domnul Marian Bărăscu, preşedintele Asociaţiei „Rusidava Culturală” Drăgăşani, Constantin Triţă, poet, Constanţa Triţă, poetă, Tatiana Mărcoianu şi Marcel Bratu, interpreți de muzică populară, Maria Nicolae, reprezentanta Ligii Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea, au oferit în dar alimente, haine şi un frumos spectacol de muzică şi poezie. La final, doamna Mariana Persu, coordonatoarea centrului, a mulțumit pentru darurile primite şi clipa de bucurie trăită. Evenimentul s-a încheiat la Mănăstirea Arnota unde maica stareţă Ambrozia a prezentat membrilor delegaţiei istoria zbuciumată a Sfintei Mănăstiri.