Acțiune social-filantropică în Parohia Colonie Nuci

20 Ianuarie 2020 / Social

Sectorul social-filantropic și misionar al Arhiepiscopiei Râmnicului a organizat joi, 16 ianuarie, o acțiune social-filantropică pentru familii cu posibilități materiale precare, care au copii de vârste fragede.

Beneficiarii acțiunii social-filantropice au fost 7 familii defavorizate din comunitatea de etnie rromă din Parohia Colonie Nuci, care au copii nou născuți, sugari sau de vârste mai mari. În acest sens, au fost distribuite produse din gama Bebivita și Hipp, plicuri cu ceai și jucării.

Acțiunea socială a fost coordonată de doamna Viorica Adriana Iancu, consilier social al Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, și a fost derulată prin contribuția preotului paroh Constantin Gabriel Dragomir.

„Prin această acţiune se reflectă grija şi efortul Arhiepiscopiei Râmnicului de a aduce ocrotire şi bucurie familiilor şi, în special, copiilor din această comunitate”, a precizat pr. Constantin Gabriel Dragomir.