Simpozion

• Simpozionul Internațional „Semnificațiile teologice ale pastorației Sfântului Antim Ivireanul și muzicalitatea textelor liturgice tipărite la cumpăna veacurilor al XVII-lea și al XVIII-lea”

Centrul de Studii Brâncovenești al Arhiepiscopiei Râmnicului a organizat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Simpozionul Internațional „Semnificațiile teologice ale pastorației Sfântului Antim Ivireanul și muzicalitatea textelor liturgice tipărite la cumpăna veacurilor al XVII-lea și al XVIII-lea”, eveniment care a făcut parte din suita de manifestări închinate Ocrotitorului Spiritual al Municipiului Râmnicu-Vâlcea.

21 Septembrie 2023
  • Simpozionul Național „Cultura muzicală de tradiție bizantină din zona Râmnicului”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 29 mai, Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat Simpozionul Național „Cultura muzicală de tradiție bizantină din zona Râmnicului”.

29 Mai 2023
  • Simpozionul Național „Experiența luminii dumnezeiești în teologia și spiritualitatea ortodoxă”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopia Râmnicului a organizat luni, 26 septembrie, Simpozionul Național „Experiența luminii dumnezeiești în teologia și spiritualitatea ortodoxă”.

26 Septembrie 2022
  • Simpozionul „De la Mihai Viteazul, Tudor Vladimirescu, Alexandru Ioan Cuza la Ferdinand I”

Arhiepiscopia Râmnicului împreună cu  Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” – Filiala Județeană „Matei Basarab” Vâlcea și Centrul de Cercetări Istorice „Pr. Dumitru Bălașa” au organizat în Scuarul Mihai Eminescu din incinta Centrului Eparhial, joi, 27 mai 2021, Simpozionul „De la Mihai Viteazul, Tudor Vladimirescu, Alexandru Ioan Cuza la Ferdinand I”.

27 Mai 2021
  • Simpozionul național „Lucrarea cultural-duhovnicească și social-misionară a episcopului Vartolomeu Stănescu”

Arhiepiscopia Râmnicului a organizat sâmbătă, 7 decembrie, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Simpozionul național „Lucrarea cultural-duhovnicească și social-misionară a episcopului Vartolomeu Stănescu”. Evenimentul a avut loc în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Calinic și a reunit preoți, istorici, cercetători de la facultăți și instituții de prestigiu în domeniul cercetării istorice. Cu acest prilej, a fost lansat un volum despre preoții vâlceni din închisorile comuniste, alcătuit de dr. Adrian Nicolae Petcu. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Secretariatului de Stat pentru Culte.

8 Decembrie 2019
  • 300 de ani de învățământ în limba română la Râmnicu Vâlcea

Asociația Seniorilor din Educație, Știință și Cultură Vâlcea a organizat marți, 26 noiembrie, Simpozionul „Tradiție și contemporaneitate – 300 de ani de învățământ în limba română la Râmnicu Vâlcea”. Manifestarea, care reprezintă cea de-a șaptea reuniune a seniorilor din Educație, s-a desfășurat în Sala „Mircea cel Bătrân” a Consiliului Județean Vâlcea.

26 Noiembrie 2019
  • Lucrările Simpozionului „Centenar Antim Petrescu al Râmnicului”

Arhiepiscopia Râmnicului a organizat în ziua de 2 septembrie un simpozion prilejuit de împlinirea a unui centenar de la trecerea la cele veșnice a arhiereului Antim Petrescu, Episcopul Râmnicului (1919-2019). Parteneri ai evenimentelor au fost Forumul Cultural al Râmnicului, Primăria Păușești-Măglași, Biblioteca Antim Petrescu din Păușești-Măglași.

2 Septembrie 2019
  • „Maica Domnului și misiunea Bisericii” tema celei de-a doua ediții a Simpozionului Național de Misiologie „Arhid. Prof. Univ. Dr. Petre I. David”

În zilele de 24-25 mai 2019, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, s-a desfășurat Simpozionul Național de Misiologie „Arhid. Prof. Univ. Dr. Petre I. David”. Evenimentele cultural-duhovnicești au debutat vineri, 24 mai, la biserica din satul natal al părintelui Petre I. David și au continuat sâmbătă, 25 mai, în cadrul sesiunii de comunicări susținute în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic.

25 Mai 2019
  • Simpozionul „Centenarul Marii Uniri a românilor” (1918 – 2018), implicaţii politice, socio – economice şi culturale

Prefectura Judeţului Vâlcea împreună cu Arhivele Naţionale – Serviciul Judeţean Vâlcea au organizat joi, 29 noiembrie, Simpozionul „Centenarul Marii Uniri a Românilor (1918 – 2018), implicaţii politice, socio – economice şi culturale”.

29 Noiembrie 2018
  • Simpozionul Internaţional „Artă şi Civilizaţie în spaţiile monahale româneşti”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 17 noiembrie, s-a desfășurat Simpozionul Internaţional Artă şi Civilizaţie în spaţiile monahale româneşti, aflat la cea de-a zecea ediție. Tema întâlnirii de anul acesta a fost Mănăstirile în perioada Primului Război Mondial.

18 Noiembrie 2018
  • Simpozionul-Concurs National cu participare internatională „Sfinții Apostoli Petru și Pavel - modele de urmat alături de ceilalți sfinți ai Ortodoxiei”

În data de 8 iunie, la Colegiul Energetic din Râmnicu-Vâlcea s-a desfășurat cea de a VIII-a Ediție a Simpozionului-Concurs National cu participare internatională „Sfinții Apostoli Petru și Pavel - modele de urmat alături de ceilalți sfinți ai Ortodoxiei”.

10 Iunie 2018
  • Academicieni, profesori universitari, cercetători și preoți la Simpozionul Naţional „Constantin Noica”

Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române şi Arhiepiscopia Râmnicului organizează cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în zilele de 25-26 mai 2018, ediţia a X-a a Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”.

25 Mai 2018