Concert de colinde la Parohia Călimănești II

11 Decembrie 2023 / Cultural

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 10 decembrie 2023, la Parohia Călimănești II, a avut loc concertul de colinde, prilejuit de Nașterea Domnului.

În  Biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli” din Protopopiatul Călimănești, au adus vestea Nașterii Domnului cunoscuta cântăreață Zorina Balan, supranumita  „Ciocârlia din Bănie” și PC Pr. Diac. Florin Fiscuci.
„Am fost onorați să avem în mijlocul comunității nostre pe acești doi colindători, ce au creat o atmosferă înălțătoare, plină de emoție și de multe ori, copleșitoare până la lacrimi. Sunt convins că toți cei prezenți la acest eveniment, de cânt și de rugăciune, vor păstra în suflet acest moment ca pe o icoană”, a precizat părintele paroh Iulian Lixandra.