Parohia Horezu I

• Pelerinaj de o zi inițiat de Parohia Horezu I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în cadrul Școlii de Vară, organizată de Parohia Horezu I, a avut loc sâmbătă, 18 august 2023, un pelerinaj la Mănăstirea Hurezi, cea mai de seamă ctitorie a Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu.

21 August 2023
  • Slujire arhierească la Parohia Horezu I

În Duminica a IV-a după Rusalii, 17 iulie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Parohia Horezu I, Protopopiatul Horezu, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

17 Iulie 2016
  • Cercul pastoral-misionar Horezu II s-a întrunit la Parohia Horezu I

Marţi, 6 octombrie 2015, în Protopopiatul Horezu a avut loc obișnuita întâlnire a Cercului pastoral-misionar Horezu II, care s-a desfășurat la Parohia Horezu I. Manifestarea a avut loc cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

7 Octombrie 2015
  • Cercul pastoral Horezu 2 s-a întrunit la Parohia Urșani

Parohia Horezu II, din satul Urşani, oraşul Horezu, judeţul Vâlcea, a găzduit joi, 3 septembrie 2015, la  biserica cu hramul ”Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar nr. 2, din Protopopiatul Horezu, dedicată ”Anului omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi”.

10 Septembrie 2015