Parohia Foleștii de Sus

Întâlnire cu un pelerin care a vizitat Țara Sfântă

Miercuri, 20 aprilie 2016, în săptămâna Școala altfel, o mare parte din elevii școlii Gimnaziale Tomșani împreună cu dascălii lor, îndrumați de domnul profesor de Religie Liviu-Bogdan Tudor, au pășit spre biserica parohială Sfinții Apostoli Petru și Pavel a Parohiei Foleștii de Sus. Aici au fost întâmpinați de părintele paroh Vasile Emanoil Găman împreună cu fiul parohiei, Vasile Botea, întors de curând din pelerinajul de primăvară organizat de Patriarhia Română în Țara Sfântă.

Această activitate duhovnicească a fost derulată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și activități cu tinerii al Protopopiatului Horezu.

Copiii au ascultat istorisirea plină de emoție a pelerinului, s-au bucurat de fotografii şi de  filmul Pelerini în Țara Sfântă, realizat de Televiziunea Trinitas.