Cateheză la hramul Parohiei Târg Horezu

8 Septembrie 2018 / Învățământ

Praznicul „Nașterii Maicii Domnului” a fost un prilej de mare bucurie în Parohia Târg Horezu. Prăznuirea a început cu slujba Vecerniei cu Litie, fiind continuată cu susținerea catehezei „Nașterea Maicii Domnului bucuria credincioșilor”, de către părintele Constantin Vulpe.

La activitatea catehetică au participat grupa de copii implicați în proiectele educative și misionare desfășurate în comunitate, precum și enoriași din parohie. În cadrul cuvântului, părintele a subliniat rolul însemnat pe care l-a avut Fecioara Maria în actul mântuirii neamului omenesc, cât și  cultul deosebit de care se bucură Peasfânta Fecioară în Biserica Ortodoxă, fiind „mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de asemănare decât Serafimii”.