Parohia Mitrofani

Sfânta Treime - izvor al iubirii si model al comuniunii dintre oameni

21 Iunie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  prin coordonarea Sectorului de Învățământ si Activități cu tineretul al Arhiepiscopiei, în ziua praznicului Sfintei Treimi, biserica din satul Verdea - Parohia Mitrofani, a îmbrăcat haină de sărbătoare, serbându-și hramul.

Un număr însemnat de credincioși au luat parte la Sfânta Liturghie oficiată de părintele paroh Barbu Gheorghe și de părintele Făurescu Ion.

Importanța și frumusețea duhovnicească a zilei a fost remarcată și în cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej de părintele Ion Făurescu.

A fost evidențiată deosebita colaborare dintre parohie, școala din comuna Mitrofani si Administrația locală, prin participarea la această sărbătoarea a mai multor dascăli și a doamnei primar, fiică duhovnicească a parohiei.

Toți cei prezenți la slujbă au luat parte la agapa frățească pregătită la așezământul social-catehetic al parohiei Mitrofani.