Parohia Boişoara

Parohia Boişoara împodobită cu o troiţă

Luni, 4 aprilie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, la Parohia Boişoara, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Boişoara s-a sfinţit crucea care a fost aşezată vis-a-vis de şcoală, în data de 31 martie 2016, la iniţiativa preotului paroh Mihai Cristian Mitu.

La slujba de sfinţire la care au luat parte atât elevii, cât şi cadrele didactice ale Şcolii Gimnaziale Boişoara, a participat şi părintele Rodinel Mureşan, preot paroh la Parohia Bumbuieşti, comuna Boişoara, care a ţinut un cuvânt de învăţătură, explicând semnificaţia Sfintei Cruci.

La final, părintele Mihai Cristian Mitu a mulţumit conducerii şcolii pentru implicare, dăruind fiecărui copil câte o cruciuliţă.